MENU
Надіслати звернення до приймальні Запитати юриста-правозахисника

Як оформити спадок на майно, що знаходиться в АР Крим або окремих районах Луганської та Донецької областей (тимчасово неконтрольована територія).

На теперішній час існують деякі проблеми з оформленням свідоцтва на спадок, що знаходиться в зоні АТО та АР Крим.

Перша проблема це отримання свідоцтва про смерть спадкодавця (якщо особа померла на території, що відноситься до території яка непідконтрольна уряду України). Для отримання свідоцтва про смерть в органах реєстрації актів цивільного стану на території підконтрольній українській владі, необхідно отримати документи, що підтверджують смерть особи (медична довідка про смерть). Відповідно до норм чинного законодавства України, будь-які довідки, свідоцтва та інші документи, отримані на території, яка тимчасово окупована (АР Крим та окремі райони Луганської та Донецької областей) є недійсні на всій іншій території України.

Тому для встановлення факту смерті особи на окупованій території, необхідно звернутися з заявою, в порядку окремого провадження, до суду (ст. 257-1 Цивільного процесуального Кодексу України). Отримавши рішення щодо встановлення факту смерті звернутися до відділу реєстрації актів цивільного стану та отримати свідоцтво про смерть державного (українського) зразку. 

Після отримання свідоцтва про смерть, необхідно звернутися до нотаріуса за місцем свого знаходження (місцем тимчасової реєстрації ВПО, якщо особа є ВПО) для написання заяви про вступ успадок та надання усіх необхідних документів.

Відповідно до Цивільного Кодексу України та  Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання померлого (спадкодавця) або місце знаходження його майна.

Але існує проблема - на території АР Крим та окремих районів Луганської та Донецької областей офіційно нотаріальні реєстри закриті, а документи, що видані там після 2014 року, є недійсними.

Це питання вирішує ст. 91 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від  02.09.2014 № 1669-VII та ст. 111 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014 № 1207 - VII. Відповідно до цієї статті, у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Тобто з цього виходить, що особа яка збирається отримати спадок може звернутися до будь-якого нотаріуса, по всій території України, з заявою про вступ у спадок. В свою чергу нотаріус повинен відкрити спадкову справу та внести її до реєстру, здійснити усі необхідні запити на отримання інформації з усіх реєстрів та інше.

На підставі отриманих відповідей, наданих документів, нотаріус видає свідоцтво про право на спадщину.

У разі відмови в проведенні нотаріальних дій, нотаріус видає постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, яка повинна бути пронумерована та скріплена печаткою.

Відповідно до чинного законодавства України строк на оскарження постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій встановлено у 3 (три) роки (ст. 257 Цивільного Кодексу України).

 Поділитися