Хто є власником допоміжних та підвальних приміщень у багатоквартирних житлових будинках? Чи є ці приміщення приватною або комунальною власністю?

Питання права власності у багатоквартирних житлових будинках врегульовано Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку". Цей закон є відносно новий, який розкрив поняття "допоміжні приміщення багатокварттирного будинку". Відповідно до статті 1 вказаного закону "допоміжними приміщеннями багатоквартирного будинку є приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення)". Власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.

Відповідно до статті 5 вищезазначеного Закону "Спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників".

Тобто усе майно, що відноситься до багатоквартирного житлового будинку, у тому числі й допоміжні приміщення є спільним майном власників квартир.

Конституційним судом у рішенні по справі № 4-рп/2004 від 02.03.2004 року надано роз'яснення щодо порядку передачі допоміжних приміщень у власність. Допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні і т. ін.) передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ним квартир або кімнат у квартирах. Власники неприватизованих квартир є співвласниками ціх допоміжних приміщень нарівні з власниками приватизованих квартир.

Жодних документів права власності на допоміжні приміщення не потрібно робити.