Як підтвердити факт переміщення з міста Луганськ, якщо в паспорті відсутня реєстрація місця проживання саме у цьому місті (проживав у м. Луганськ з 2010 року, а переїхав через проведення АТО)? Чи має така особа на довідку ВПО?

Відповідно до статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" Внутрішньо переміщена особа - є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

Постанова КМУ № 509 від 01.10.2014 року  "Про облік внутрішньо переміщених осіб" регламентує порядок подачі заяви про взяття на облік ВПО. Пунктом 4 визначається порядок надання документів (копії паспорту) та порядок вирішення питання щодо доказування переміщення з території АТО у разі відсутності відмітки про реєстрацію у зоні АТО.

П.4 "У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв’язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення (військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби; трудова книжка із записами про трудову діяльність; документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно; свідоцтво про базову загальну середню освіту; атестат про повну загальну середню освіту; документ про професійно-технічну освіту; документ про вищу освіту (науковий ступінь); довідка з місця навчання; рішення районної, районної у мм. Києві чи Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування; медичні документи; фотографії; відеозаписи тощо)."

Тож у разі відсутності у паспортному документі відмітки про реєстрацію місця проживання на території з якої особа переміщюється, то цей факт підтверджується документами, що зазначені у п.4 Постанови КМУ № 509.

Звертаємо вашу увагу, що всі докази повинні доводити факт проживання саме на момент виникнення обставин. Моментом виникнення обставин для Сходу України вважається 7 квітня 2014 року. Тобто, ваше переміщення мало статися після цієї дати, а докази повинні підтверджувати, що на ці дати ви ще жили в зазначених регіонах.