Чи втрачає особа статус ВПО, якщо вона знялася з реєстрації на території яка тимчасово не контролюється владою України й зареєструвалася за новим місцем проживання на контрольваній території України?

Законом України "Про Забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706 - VII встановлено перелік підстав для скасування дії довідки ВПО та виключення особи з реєстру ВПО. Даний перелік є вичерпним та регламентується статтею 12 цього Закону.

Так відповідно до частини 1 статті 12 цього Закону, підставами для скасування довідки є: 1) подана особою (ВПО) заява про відмову від довідки; 2) скоєння злочину - дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3)  повернення до покинутого місця постійного проживання; 4) виїзд за кордон на постійне місце проживання; 5)  подача завідомо недостовірної інформації.

Тож як ми бачимо, така підстава, як реєстрація на новому місті проживання, відсутня у переліку й не може бути підставою для скасування довідки ВПО та зняття даної особи з обліку ВПО шляхом виключення з реєстру.

Нагадуємо, що відповідно до статті 19 Конституції України посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування повинні діяти лише на підставі та у межах закону та Конституції України.