Мій колишній чоловік не сплачує аліменти вже 3 роки. Чи можу я звернутися до органів опіки для порушення питання щодо позбавлення його батьківських прав?

Навряд чи. Так, ст. 164 Сімейного кодексу України передбачає вичерпний перелік підстав для позбавлення батьківських прав, зокрема:
„Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:
1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
2) ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини;
3) жорстоко поводяться з дитиною;
4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;
5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини. ”
Однак сплата аліментів не є обов’язком по вихованню дитини згідно ст. 150 Кодексу:
„Стаття 150. Обов’язки батьків щодо виховання та розвитку дитини
1. Батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
2. Батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
3. Батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
4. Батьки зобов’язані поважати дитину.
5. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов’язку батьківського піклування щодо неї.
6. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
7. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини. ”
Більше того, згідно ст. 166 Кодексу в разі позбавлення батьківських прав особа не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини, тобто сплати аліментів.
Також звертаємо Вашу увагу на те, що згідно ст. 168 Кодексу суд може дозволити особі, позбавленій батьківських прав, побачення з дитиною, а за певних обставин і поновити батьківські права (ст. 169).
Згідно ж ст. 164 Кримінального кодексу України, злісне ухилення від сплати аліментів, встановлених рішенням суду, є злочином, за який передбачене кримінальне покарання:
„Стаття 164. Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей
1. Злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, -
карається громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі на строк до двох років.
2. Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, -
карається громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років. ”